In an entrance test there are multiple choice questions, with four possible answer to each question ofwhich one is correct, The probability that a student knows the answer to a question is 90%, If the studentgets the correct answer to a question, then the is probability that he was guessing is
Explanation
Concept:
\textbf{Bayes' Theorem:}
Let E1,E2,…,En be n mutually exclusive and exhaustive events associated with a random experiment and let S be the sample space.
Let A be any event which occurs together with any one of E1 or E2 or … or En such that P(A)=0.
Then P(Ei∣A)=∑i=1nP(Ei)×P(A∣Ei)P(Ei)×P(A∣Ei),i=1,2,…,n
Calculation
Let E1: He knows the answer
E2: He does not know the answer
X: He gets the correct answer
Therefore, P(E1)=90%=109
P(E2)=1−109=101
P(X∣E1)=1
P(X∣E2)=41
As we know that according to Bayes' theorem:
P(Ei∣A)=∑i=1nP(Ei)×P(A∣Ei)P(Ei)×P(A∣Ei),i=1,2,…,n
∴P(E2∣X)=109×1+101×41101×41=371