In a shower, 5 cm of rain falls. The volume of water that falls on 1.5 hectares of ground is:
Explanation
Given:
Height of rain water = 5 cm
Area of ground = 1.5 hectares = 1.5 × 10^8 cm^2
Concept used:
Volume = Area of base × Height
1 hectare = 100000000 cm^2 = 10^8 cm^2
1 cm = 1/100 m
Calculation:
Volume of water that falls on the ground = 1.5 × 10^8 × 5
⇒ 75 × 10^7 cm^3
⇒ (75 × 10^7)/10^5 m^3
⇒ 75 × 10 m^3
⇒ 750 cubic meter
∴ The volume of water that falls on 1.5 hectares of ground is 750 cubic meter.