NIMCET 2020 Reasoning PYQ — Mr. Kumar drives to work at an average speed of 48 Km/hr. The tim… | Mathem Solvex | Mathem Solvex
Tip:A–D to answerE for explanationV for videoS to reveal answer
NIMCET 2020 — Reasoning PYQ
NIMCET | Reasoning | 2020
Mr. Kumar drives to work at an average speed of 48 Km/hr. The time taken to cover the first 60% of the distance is 10minutes more than the time taken to cover the remaining distance. How far is his office?
Choose the correct answer:
A.
30 Kms
B.
40 Kms
(Correct Answer)
C.
45 Kms
D.
48 Kms
Correct Answer:
40 Kms
Explanation
Given: The average speed of Mr. Kumar=48 km/h The time taken to cover the first 60% of the distance is 10 minutes more than the time taken to cover the remaining distance Concept used: Time= Distance/ Speed Calculations: Let the total distance be x 60% of the distance=x×60/100=3x/5 Time taken by Mr. Kumar to cover 3x/5 distance =5×483x=x/80 Remaining distance =x−3x/5=2x/5 Time taken by Mr. Kumar to cover 2x/5 distance =5×482x=x/120 According to the question ⇒(x/80)−(x/120)=10/60⇒(3x−2x)/240=10/60⇒x=40 ∴ The distance of office is 40 kms
Explanation
Given: The average speed of Mr. Kumar=48 km/h The time taken to cover the first 60% of the distance is 10 minutes more than the time taken to cover the remaining distance Concept used: Time= Distance/ Speed Calculations: Let the total distance be x 60% of the distance=x×60/100=3x/5 Time taken by Mr. Kumar to cover 3x/5 distance =5×483x=x/80 Remaining distance =x−3x/5=2x/5 Time taken by Mr. Kumar to cover 2x/5 distance =5×482x=x/120 According to the question ⇒(x/80)−(x/120)=10/60⇒(3x−2x)/240=10/60⇒x=40 ∴ The distance of office is 40 kms