Three cities A, B and C are equidistant from each other. A motorist travels from A to B at 30 km/hr, from B to C at 40km/hr and from C to A at 50 km/hr. Then the average speed is:
Explanation
Concept:
- If the 'Speed' is constant, then the 'Distance' and the 'Time' are directly proportional to each other. It means that, if one of the quantities becomes n times, the other will also become n times.
- Speed = TimeDistance.
- Average Speed = Total TimeTotal Distance.
Calculations:
Let's say that the distance between each pair of cities is 600 km.
From A to B:
Distance = 600 km.
Time = SpeedDistance=30600=20 hrs.
From B to C:
Distance = 600 km.
Time = SpeedDistance=40600=15 hrs.
From C to A:
Distance = 600 km.
Time = SpeedDistance=50600=12 hrs.
For overall journey:
Total distance = 600 + 600 + 600 = 1800 km.
Total time = 20 + 15 + 12 = 47 hrs.
Average Speed = Total TimeTotal Distance=471800 = 38.29 km/hr.