Running at the same constant rate, 6 identical machines can produce a total of 270 bottles per minute. At this rate, how many bottles could 10 such machines produce in 4 min?
Explanation
1. Calculate the rate of one machine per minute: Given that 6 machines produce 270 bottles in 1 minute.
Production of 1 machine per minute=6270
Production of 1 machine per minute=45 bottles
2. Calculate the production of 10 machines per minute:
Production of 10 machines per minute=45×10
Production of 10 machines per minute=450 bottles
3. Calculate the production of 10 machines in 4 minutes:
Total bottles=Rate×Number of machines×Time
Total bottles=450×4
Total bottles=1800
Explanation
1. Calculate the rate of one machine per minute: Given that 6 machines produce 270 bottles in 1 minute.
Production of 1 machine per minute=6270
Production of 1 machine per minute=45 bottles
2. Calculate the production of 10 machines per minute:
Production of 10 machines per minute=45×10
Production of 10 machines per minute=450 bottles
3. Calculate the production of 10 machines in 4 minutes:
Total bottles=Rate×Number of machines×Time
Total bottles=450×4
Total bottles=1800